Funkcjonalna kuchnia

 

Jak urządzić piękną i funkcjonalną kuchnię?

Kuchenna ergonomia ma swoje zasady, które powinny być stosowane niezależnie od naszych indywidualnych upodobań.

Na co należy zwrócić uwagę podczas projektowania kuchni?

Przede wszystkim na rozplanowanie urządzeń: lodówki, zlewu i kuchenki. Zwykle sprawdza się układ, w którym podstawowe strefy są uporządkowane z uwzględnieniem kolejności wykonywanych czynności podczas przygotowywania posiłków: przechowywanie (lodówka, spiżarnia), mycie i przygotowywanie (zlew, blaty robocze) oraz gotowanie (kuchenka, piekarnik). Stworzenie takiego logicznego układu pozwoli w przyszłości uniknąć dreptania w kółko.

Na czym polega zasada trójkąta?

Projektanci kuchni posługują się zasadą trójkąta, którego wierzchołki tworzą podstawowe urządzenia: zlewozmywak, lodówka i kuchenka. Boki tego trójkąta to drogi, którymi się poruszasz, przygotowując posiłki. Przyjmuje się, że odległości nie powinny być większe niż 210 cm między zlewozmywakiem a lodówką i kuchenką oraz 270 cm między lodówką a kuchenką.

projekt kuchni

Na jakiej wysokości powinny być blaty kuchenne?

Standardowa wysokość blatu kuchennego to 85-90 cm. Wysokość barku lub bufetu, przy którym będziemy stać lub siedzieć na wysokich stołkach to 110-120 cm. Standardowa wysokość stołu i niskiego blatu do prac siedzących to 75 cm. Warto jednak dopasować ją do własnych upodobań, ponieważ zakres 72-78cm również może być wygodny.

Jaka jest minimalna odległość pomiędzy poszczególnymi urządzeniami?

Minimalna odległość pomiędzy lodówką, zlewem i płytą grzewczą powinna wynosić 30-40 cm. Optymalne warunki do pracy zapewnia zachowanie między nimi 60-centymetrowego odstępu.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas planowania kuchni?

Na przykład na wysokość na jakiej powinny się znaleźć szafki wiszące. Powinna ona wynieść 50-60 cm licząc odległość od blatu roboczego. Natomiast minimalna odległość między ciągami kuchennymi umożliwiająca pracę jednej osobie powinna wynosić minimalnie 90 cm. Aby dwie osoby mogły swobodnie pracować nie przeszkadzając sobie i swobodnie się mijać, odległość ta powinna wynosić minimalnie 120 cm.

A co z głębokością blatów kuchennych?

Jeżeli mamy do zagospodarowania niewielkie pomieszczenie, możemy pozostać przy standardowej szerokości 60 cm. Jeżeli nie musimy pilnować każdego centymetra, warto dodać chociaż 10 cm. Blat będzie wtedy bardziej funkcjonalny. Nie bójmy się różnicować szerokości blatów. Możemy je poszerzać i zwężać z zależności od ilości miejsca w kuchni.

 Im więcej urządzeń i udogodnień, tym więcej trzeba przygotowań by sprzęty można było zamontować. Pamiętajmy o tym, aby poinformować projektantów instalacji oraz ich wykonawców o wszystkich instalacjach oraz urządzeniach, jakie mają znaleźć się w kuchni. Bardzo bolesnym doświadczeniem jest niemożność podłączenia lodówki typu side by side z barkiem i dystrybutorem wody, gdy do miejsca w którym ma stanąć nie doprowadzono instalacji wodnej. Przeróbki są możliwe, ale kłopotliwe i kosztowne. Kolejna pułapką jest płyta indukcyjna, do której potrzebna jest siła.

Lodówka – wielkość lodówki powinna zależeć od liczby członków rodziny, częstotliwości i wielkości zakupów, rodzaju preferowanego jedzenia i tego, na ile dni gotujemy posiłki. Będzie potrzebna duża lodówka, jeżeli rzadko robimy zakupy albo przygotowujemy posiłki na zapas. Większa pojemność przyda się także osobom, które lubią robić przyjęcia.

Płyta grzewcza – szerokość oraz liczbę palników należy dostosować do liczby garnków, które jednocześnie będziemy wykorzystywać. Ważne jest też, czy gotuje jedna, czy więcej osób. W przypadku gdy gotowanie jest czynnością rodzinną, lepiej zdecydować się na szerszą płytę (80 cm) i umieścić ją na wyspie lub półwyspie, gwarantując dostęp do niej kilku osobom.

Piekarnik – trudno wyobrazić sobie bez tego urządzenia dobrze wyposażoną kuchnię. Nawet jeśli pieczemy okazjonalnie, nie warto z niego rezygnować. Najwygodniej będzie można z niego korzystać, gdy znajdzie się powyżej wysokości klatki piersiowej.

Okap kuchenny – umieszczony nad kuchenką czy płytą grzewczą powinien być od niej szerszy. Jego dolna krawędź powinna się znajdować co najmniej 65 cm nad kuchenką. Większość okapów może pracować w obiegu zamkniętym (jako pochłaniacz) lub otwartym (jako wyciąg). Efektywniejszy i bardziej wydajny jest tryb otwarty.

Zmywarka – warto na nią znaleźć miejsce nawet w małej kuchni. Oszczędza wodę i energię, ale przede wszystkim czas. Szacuje się, że dzięki niej można zaoszczędzić aż 30 min dziennie, czyli 8 dni w ciągu roku. Wybierając zmywarkę, należy się kierować zasadą dobrania urządzenia do ilości naczyń zmywanych na co dzień. Należy pamiętać, że przed zmywarką należy zostawić minimum jeden metr wolnego miejsca, żeby móc ją wygodnie otwierać.

kuchnia projektant wnętrz

Przy każdej płycie kuchennej, piekarniku, opiekaczu i kuchence powinno być miejsce (blat, stół) do szybkiego odstawienia gorących naczyń. Urządzenia z drzwiczkami powinny być tak usytuowane, żeby można było je swobodnie otwierać, bez narażania się na oparzenie.

Wysokie lodówki zazwyczaj są usytuowane na skraju ciągu kuchennego, najczęściej w narożniku pomieszczenia. Ich otwarte drzwi nie powinny kolidować z przejściem i muszą zapewnić swobodny dostęp do środka bez konieczności przeciskania się koło innych mebli. W pobliżu lodówki konieczny jest także blat, aby można było odkładać produkty spożywcze.

Jeżeli zlew musi znaleźć się na końcu ciągu kuchennego, warto zamontować go tak, aby ociekacz znalazł się na krańcu blatu.

Jaką długość powinny mieć blaty kuchenne?

Łączna długość blatów kuchennych powinna wynosić co najmniej 200 cm. Minimalna długość blatu na odstawienie garnków przy kuchence to 40 cm. Najlepiej, jeśli płaszczyzna odstawcza jest po obu stronach. Długość głównego blatu roboczego powinna wynosić przynajmniej 80 cm. Przyjmuje się, że minimalna odległość blatu między urządzeniami to 40 cm, jednak w praktyce trudno polecać takie rozwiązanie, ponieważ nie zapewni to wygody w codziennym gotowania dla czteroosobowej rodziny.

Jeżeli marzy Ci się funkcjonalna i przy okazji piękna kuchnia Akademia Dobrych Wnętrz z Bydgoszczy chętnie taką dla Ciebie zaprojektuje. Zapraszamy do kontaktu.

 funkcjonalna kuchnia bydgoszcz

 

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy